Keresés

3 tuti őszi játék a figyelem fejlesztéséért

Mára már szinte biztosnak látszik, hogy a COVID második hulláma ellenére az iskolai oktatás az iskolapadban fog zajlani ebben a félévben, a gyerekek így hagyományos keretek között folytathatják tanulmányaikat. Mit is jelent ez a figyelem fejlesztése szempontjából?

A digitális korszak térnyerésével és a felgyorsult világban egyre inkább nehezünkre esik egy dologra koncentrálni. Az online térben ez még inkább kihívásokkal teli, hiszen felugró hirdetések és a cikázó gondolatok sűrűjében könnyű ide-oda kattintgatni, aminek eredménye egy “elveszett” fél-félóra itt-ott, ami napi szinten sokkal többet tesz ki.

Míg az internet kiváló segédeszköz és sok információ gyors elérését szolgálja, cseppet sem könnyíti meg a koncentrációt. Ez egy ingerdús környezet, amit még felnőttként is nehezebben kontrollálunk (őszintén, hányszor kattintottatok félre, amíg idáig eljutottatok az olvasásban?). Emiatt talán nem is olyan nagy baj, ha az oktatás hagyományos keretek között zajlik. Igen ám, de a másik probléma, hogy a digitális generációnak természetes ingerhalmazhoz képest az iskolapad és a hagyományos tanórák teljesen sivár környezetet jelentenek, kevésbé inspirálót, ahol más jellegű figyelemre van szükség, az önálló megértésre és belső figyelemre. Hogy igazodjon el a gyermek ezek között a világok között és miben segíthetünk mi a figyelem fejlesztésében? Ezt járjuk most körbe.  

Sikeres gyerekek az iskolapadban 

Meddig terjed a koncentráció? Hasznos-e a multitasking?

Nyilvánvaló, hogy a figyelmünket egyre nehezebb fenntartani. 2000-ben egy felmérés szerint átlagosan 12 másodpercig figyeltünk egy dologra, ez a szám 2018-ra 7-8 másodpercre esett vissza. A gyerekek esetében sincs ez másképp, és nekik még nehezebb dolguk is van, mivel nem rendelkeznek olyan mértékű önkontrollal, mint a felnőttek. Egy alsós gyerek a 45 perces tanórából jó, ha 20 percig képes figyelni. A tanóra többi része a homályba vész. Figyelmét segítik a szép írószerszámok. Otthon pedig tegyél gyermeked íróasztalára Hot Wheels vagy Minyonok asztali könyöklőt, sokkal szívesebben marad majd a fenekén!

A 90-es években vált népszerűvé a multitasking koncepciója, avagy az, hogy egyszerre több dolgot csináljunk párhuzamosan, magas hatékonysággal. Azóta bebizonyosodott, hogy az agyunk egyáltalán nem erre van kitalálva, hanem épp ellenkezőleg: magas hatékonyságot bármely tevékenységben akkor érhetünk el, ha egy dologra koncentrálunk. A több gondolati szál folyamatos észben tartása nemhogy tréningelné, hanem igencsak elfárasztja az agyat.

Az unatkozó gyerek figyelme hamar elterelődik

A figyelem irányításának képessége azonban korántsem jön automatikusan, meg kell tanulni.  A figyelem három irányú lehet. Figyelem = azon folyamatok összessége, amivel a környezet ingereit feldolgozzuk. A koncentráció a tartós figyelmet jelenti, az összpontosítás pedig az, amikor a teljes figyelmünket egy dologra irányítjuk a zavaró tényezők kiiktatásával (pl.: meditáció). 

A tanulás szempontjából elengedhetetlen a figyelem. Az emberi agy egy csodálatos és összetett szerkezet, a tanulás folyamatának megértéséhez pedig meg kell vizsgálnunk az agy működését. Tanulás során más és más érzékszerveink kapnak hangsúlyt, de mindenkinek van jellemzően egy érzékelési módja, ami domináns és amin keresztül feldolgozza a tananyagot. Az emberek nagy többsége vizuális típus, ami azt jelenti, hogy a képi ingerek segítségével dolgozza fel és jegyzi meg az információt. 

Az információ először a rövidtávú memóriába kerül és gyakori ismétléssel a hosszútávú memóriába ültetődik át. A folyamat első lépcsője azonban a kellő figyelem megléte. A diákok, akik nem figyelnek az órán erős hátrányba kerülnek és lemaradnak a tanulásban. A dekoncentráltság számos okra vezethető vissza: a külső ingerek kötik le a figyelmét, a tananyag unalmas, a gyerek fáradt, otthon nincs minden rendben és zaklatott lelkiállapotban van.

Ha a környezet túl ingerdús vagy túl ingerszegény, mindkettő ugyanazt az eredményt éri el: a gyerek nem képes sokáig figyelni.

Csoportos játékok a figyelem fejlesztéséért

Mit tehetünk szülőként azért, hogy a gyermek figyelmét fejlesszük?

1) A figyelem fenntartásához elengedhetetlen, hogy a gyerek tudjon relaxálni. Az intenzív koncentrációs szakaszokat pihenő szakaszoknak kell felváltania, különben “kiégünk” és már nem tudunk rendesen fókuszálni a kisebb feladatokra sem. Légzőgyakorlatokkal, a légzés lelassításával egy csendes kis zugban meg tud nyugodni, a mosdóban hideg vízzel felfrissítheti az arcát stb. Mi is gyakoroljuk ezeket a technikákat, hogy neki is meg tudjuk mutatni.

 

2) Hagyjuk, hogy a gyerek a körülményekhez képest a reggeli indulás előtt hozhasson önálló döntéseket például arról, hogy mit visel, milyen uzsonnát visz stb. Így nem fogja azt érezni, hogy a napja a mások által megszabott hétfő-péntek iskolasávba van beszorítva, ami egy kaloda és csak akkor szabadulhat, ha eljön a hétvége, tehát már hétfőn azt várja. Így az egész hét olajozottabban fog működni és a gyerek is kevésbé érzi kiszolgáltatottnak magát. Törekedjünk az egyensúly megteremtésére.

Cicás feltöltött tolltartó

3) Beszélgessünk a gyerekkel arról, hogy mi érdekli a tananyagból és tudatosítsuk benne, főleg ha már nagyobbacska, hogy az érdeklődése tárgyát érdemes nem elhanyagolnia. Ha van fogalma arról, milyen irányba is menne, az ahhoz tartozó tantárgyak tanulásának fontosságát emeljük ki, a gyermeket érdekeltté kell tenni a tanulásban. Ha tudjuk, mi a cél, a kevésbé izgalmas részeken képesek vagyunk könnyebben átlendülni. Az is segít, ha a gyereknek olyan tanszerei vannak, amelyek simogatják a szépérzékét, mint például egy szép, felszerelt tolltartó, mondjuk a My little friend cicás vagy cicás és kutyás változata, vagy éppenséggel egy menő Minecraft mintás ergonomikus iskolatáska

Mit játszhatunk a gyerekkel, hogy javuljon a figyelme és a koncentrációja?

A játék a gyerekek munkája és az olyan játékok, melyek egy kicsit is szervezettek magukban hordoznak egy bónuszt, mégpedig fontos készségek fejlesztését. A játék során a gyermek fontos önfegyelmező mechanizmusokat tanul, megtanulja kezelni a gátlásait és rugalmassá válik a felfogása. A gyerekeknek meg kell hallgatniuk és emlékezniük kell az utasításokra, figyelniük kell a játékot irányító felnőttre és néhány játék esetén ellen kell állniuk az ösztönösen jövő mozgásoknak, mint a futás, ugrás, kiabálás stb.


A kulcs az önfegyelem és figyelem fejlesztését irányító játékokhoz a fokozatosság. A játékokat először egyszerűen kell elkezdeni és az összetettebb feladatok felé fokozatosan haladni, egyik szabályt a másikra építve, extra kihívásokat beépítve a játékba. A rajzolós játékok, a versek gyerekeknek, a különbségkeresők vagy a gyermekdalok mind segítik a figyelem fejlesztését. Szerezz be például egy Smoby Kétoldalas összecsukható rajztáblát, hogy azon élhessék ki a kicsik kreativitásuk, miközben az összpontosítást is gyakorolják!

Rajztábla a kreatív figyelem eléréséért

A mozgásos játékokkal azonban két legyet ütünk egy csapásra: a bevésődés folyamata sokkal markánsabb, ha mozgás során tanultuk a megszerzett készséget

A most következő játékok mind tartalmaznak mozgásos elemeket, amiket könnyedén lehet az osztályterem, a tornaterem vagy a játszótér adottságaihoz igazítani. 

 

1. Fagyó

  • Mindenki táncol és amikor a zene leáll, “lefagynak”

  • Válasszunk lassú és gyors zenéket is. A lassú zenére lassan, a gyors zenére gyorsan kell táncolniuk.

  • Cseréljük meg az instrukciókat, és a gyors zenére lassan, a lassú zenére gyorsan kell táncolniuk. Imádni fogják!

2. Piros lámpa – Zöld lámpa

  • Egy felnőtt a “közlekedési lámpa”, ami a szoba vagy rét gyerekekkel szembeni oldalán áll

  • Tartsunk fel különböző színeket (zöld és piros) a “mehet” vagy az “állj” jelölésére

  • Kicsik esetében maradjon a klasszikus zöld-piros színkombináció, nagyobb gyerekek azonban kísérletezhetnek a színváltással, így jobban aktivizálva az agyat és az érzékeket

  • Amikor valamelyik gyerek elindul, pedig a tiltó jelzés van fent, küldjük vissza a startvonalra

  • Hagyjuk, hogy a gyerekek maguk is “közlekedési lámpák legyenek”!

 

3. Elefántcsorda

  • A felnőtt a kezére teszi a fülét és megkérdezi “Mit hallok?”, a gyerekek azt válaszolják: “Egy elefántcsordát”. A tanár vagy irányító ezután megkérdezi: “Hol vannak az elefántok? Alig hallom őket”. Mire a gyerekek azt mondják: “Messze, nagyon messze” és elkezdenek nagyon halkan trappolni a talajon és halk elefánthangokat kiadni, mintha az elefántok távol lennének.

  • A felnőtt megismétli a folyamatot és hagyja, hogy a “csorda” egyre közelebb jöjjön, míg a végén meg nem érkezik. A gyerekek olyan hangosan trappolnak és tülkölnek, ahogy csak tudnak. A tanár ezután lecsendesíti őket és azt mondja: “Hála Istennek, elmennek” a gyerekek ekkor kevesebb hangot adnak ki, majd fokozatosan elhalkulnak, míg végül nem lehet már semmit hallani. 

 
  • Növelhetjük a komplexitást, ha más “állatokat” is bevonunk és azt mondjuk, “Hol vannak a majmok?”, majd közöljük, hogy az elefántok közelednek, a majmok pedig most mennek el stb. Így a csoportok együttesen mást és mást csinálnak. 

Összegzés

A figyelem fejlesztése elengedhetetlen, ha szeretnénk gyermekünket segíteni, hogy jó iskolai eredményeket érjen el és erős koncentrációs készségre tegyen szert. A mai világban, amikor annyi külső inger vonja el a fókuszunkat, ez egy kivételesen fontos tulajdonság, ami a kicsi későbbi boldogulását segíti az életben. Értsük meg, hogyan működik és játékos formában fejlesszük a gyerek figyelmét

Menü
0
Ez az oldal cookie-kat használ. A böngészés folytatásával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.
FOGYASZTÓ BARÁT
3265 szavazat

gyerekjatekbolt.com
© Fogyasztó Barát
ELLENŐRZÖTT WEBÁRUHÁZ
Fogyasztó Barát Tanúsítvány
gyerekjatekbolt.com
A tanúsítvány adatait naponta ellenőrzi a Fogyasztó Barát
Legutóbb ellenőrizve: 2025.05.19.

A webáruházat üzemeltető cég valós
Cégnév
Faközpont Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelőségű Társaság
Székhely
3300 Eger, Bercsényi Miklós utca 53. 4. em. 29. ajtó
Adószám
22610968-2-10
Cégjegyzékszám
10-09-030555
Képviselők
Vicián István ügyvezető (vezető tisztségviselő)
A fenti adatokat naponta ellenőrizzük a NAV és a közhiteles állami nyilvántartásból

Nem áll cégbírósági eljárás alatt
Csődeljárás
Nincs
Felszámolási eljárás
Nincs
Végrehajtás
Nincs
Végelszámolás
Nincs
Kényszertörlés
Nincs
Büntetőjogi intézkedés
Nincs
Megszüntetési eljárás
Nincs
A fenti adatokat naponta ellenőrizzük a NAV és a közhiteles állami nyilvántartásból

NAV státusza aktív
Adószáma érvényes
Az adószám NEM szerepel a NAV szankciósan törölt listáján
Szerepel a NAV Megbízható adózó listáján*
Szerepel a NAV köztartozásmentes adózó listáján**
A fenti adatokat naponta ellenőrizzük a NAV és a közhiteles állami nyilvántartásból
* A NAV negyedévente teszi közzé ezeket az adatokat
** A NAV havonta teszi közzé ezeket az adatokat

A Fogyasztó Barát webáruház közösség tagja
Naprakész jogszabálykövető ÁSZF - hatályos: 2025-05-05
Naprakész jogszabálykövető Adatkezelési tájékoztató - hatályos: 2025-05-05
Naprakész jogszabálykövető Elállási nyilatkozat - hatályos: 2025-05-05
A Fogyasztó Barát tanúsítja, hogy ez a webáruház 2015. november 05. óta folyamatosan használja a jogszabálykövető vásárlói tájékoztató rendszert.

Valós vásárlói értékelésekkel rendelkezik
4.8/5
3265 szavazatból
4.8
Áttekinthető
4.8
Ajánlott
4.9
Informatív
5
Elégedettség
SG
Szabó Gábor 5
2025.05.17.
A legkönnyebb megrendelés volt és leggyorsabb kiszállítás.
Köszönöm.
N
Nagyi 5
2025.05.17.
Minden rendben volt.
F
Frankné 4.3
2025.03.30.
Már többször rendeltem, meg vagyok elégedve
N
NGy 5
2025.03.22.
Villámgyors, remek üzlet!
B
Bea 5
2025.03.15.
Megbízható webáruház. Minden rendben volt.

98.46%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) Gyerekjatekbolt.com játék webáruház elnyerte az Árukereső Megbízható Bolt minősítését a vásárlók valós visszajelzései alapján.